logo WMAlogo
AKTUALITY
HISTÓRIA
PRAVIDLÁ
PRETEKY
PRIHLÁŠKY
VÝSLEDKY
FOTOGALÉRIA
KONTAKTY
  HISTÓRIA ZDRUŽENIA
Vznik združenia
Na základe podnetov záujemcov o bežecké lyžovanie, ktorí niekedy aktívne pretekali, ale aj tých, ktorí sa tomuto športu začali venovať v neskoršom veku, ako svojmu koníčku, sme podali žiadosť o registráciu združenia. Združenie bolo 19.9.2002 zapísané v registri MV SR ako občianske združenie. Následne na to, na výročnom mítingu Medzinárodnej asociácie veteránov (WMA) v behu na lyžiach, konanom 21.9.2002 v nórskom Lillehammeri, bolo naše združenie prijaté do WMA ako jej 26-ty člen.
Ciele združenia
Hlavným poslaním združenia je zastupovať slovenských veteránov pri WMA, vyvíjať aktívnu činnosť a udržovať svoju telesnú schránku v primeranej fyzickej kondícii a zúčastňovať sa pretekov pre veteránske kategórie na Slovensku, ako aj na medzinárodnej scéne.
Účasť na medzinárodných podujatiach
Každý rok sa uskutočňuje "Svetový pohár veteránov" (WMC), ktorý má štatút neoficiálnych majstrovstiev sveta. Doteraz sme sa zúčastnili na takýchto podujatiach.Umiestnenia našich pretekárov a prvých troch v kategórii v ktorej sme štartovali sú v záložke výsledky.

V roku 2003 to bolo v rakúskom Seefelde, kde sme hneď pri prvom štarte získali historicky prvé dve veteránske bronzové medaile, o ktoré sa zaslúžili Vierka Klimková v pretekoch na 20 km voľným spôsobom v kategórii nad 45 rokov a štafeta žien 4x5 km nad 30 rokov, v zložení Klimková, Konůpková, Paráková a Havrančíková.

V roku 2004 v nórskom Lillehammeri sa nám tiež darilo a získali sme opäť dve bronzové medaile zásluhou Vierky Klimkovej, a to na 20 km klasicky a 10 km voľne v kategórii nad 45 rokov.

V roku 2006 sme sa zúčastnili na 26. ročníku Svetového pohára veteránov, ktorý sa uskutočnil v talianskom Brussone. Medzi 1104 prihlásenými štartovalo aj 18 pretekárov zo Slovenska. Lyžiari si v 12-tich ženských a mužských kategóriách zmerali svoje sily. Tento rok sa žiaľ nemôžeme pochváliť medailovými umiestneniami, ale aj dve štvrté miesta 80- ročného Miloslava Húsku z Lipt. Hrádku majú svoju cenu. Tak ako aj ďaľšie umiestnenia pri ktorých bola starata našich pretekárov hlavne mužov najnižšia v histórii, ako aj štart troch mužských štafiet, a to aj napriek zdravotným problémom pretekárov.

V roku 2007 vo fínskom Rovaniemi pri polárnom kruhu reprezentovalo Slovensko 15 pretekárov. Výrazne sme sa nepresadili ale 4. miesto Anky Staroňovej na 15 km klasicky v kategórii nad 55 rokov bolo výborné, keď na bronz stratila len 49 sekúnd. Potešila aj účasť 81 ročného pána Húsku.

V roku 2008 hostilo takmer 1200 pretekárov americké mestečko McCall na 28. ročníku MWC. Deväť slovenských pretekárov letelo za more, prevažná väčšina prvý krát. Takmer v celej Európe zimné strediská zápasili s nedostatkom snehu a tu ho bolo neúrekom. Pohostinné americké prostredie najviac vyhovovalo Vladovi Bartkovi, ktorý hneď prvý deň suťaží obsadil 6. miesto na 15 km klasicky v kategórii nad 60 rokov. Taktiež štafeta nad 55 rokov v zložení Valent, Matejka, Staroň a Bartko obsadila 6. miesto.

  DOKUMENTÁCIA
Radosť z prvého bronzu
radosť_z_bronzu
Bronzová štafeta
bronzová_štafeta
Seefeld - kompletné družstvo
seefeld_družstvo
Lillehammer - kompletné družstvo
lillehammer-družstvo
Brusson - kompletné družstvo
Brusson-družstvo
Rovaniemi - kompletné družstvo
Rovaniemi-družstvo
McCall - kompletné družstvo
McCall-družstvo
Design © 2005 Marek Staroň